Wyróżnione posty

NADZIEJA NA PRZYSZŁOŚĆ..

February 27, 2018

Nowa strategia leczenia miopatii..

 

14 lutego 2018 r

 

 

Po zidentyfikowaniu Dynamin 2 jako potencjalnego celu terapeutycznego w wrodzonych miopatiach i po udanej modulacji poziomu tego białka za pomocą antysensownych oligonukleotydów w celu wyleczenia objawów miopatii, naukowcy z zespołu Jocelyn Laporte z IGBMC (CNRS / Inserm / Unistra) opracowali alternatywną strategię modulować ekspresję Dynamin 2. Te wyniki, opublikowane 14 lutego w czasopiśmie Molecular Therapy, potwierdzają znaczenie ukierunkowania Dynamin 2 na leczenie tych chorób i zapewniają alternatywną strategię leczenia.

Kilka przyczyn genetycznych jest źródłem miopatii centronuklearnych, w tym mutacji w genach kodujących miotubularinę (MTM1) lub dynaminę2 (DNM2), białek, które regulują organizację włókien mięśniowych. 
 

 

 

 

 

U myszy z miopatią miotublastyczną (XLCNM, bez MTM1), zwaną również miopatią centronuklearną ze względu na centralne położenie jąder, włókna mięśniowe są mniejsze i zawierają niezwykle scentralizowane białka, jądra i organelle (po lewej). Spadek dynaminy (DNM2) przywraca normalny rozmiar włókna i umożliwia prawidłowe pozycjonowanie białek mięśniowych, jąder i organelli we włóknie (po prawej).

 

 

 

Trzy lata temu naukowcy z zespołu Jocelyn Laporte wykazali, że zmniejszenie poziomu Dynamin 2 przez genetyczne oznacza poprawę długości życia i kliniczne objawy choroby u myszy myopatycznych, które nie wyrażają już MTM1.


Naukowcy wykazali następnie, że wstrzyknięcia syntetycznego antysensownego oligonukleotydu, które mogą wiązać się bardzo specyficznie z przekaźnikowym RNA Dynamin 2, skutecznie obniżają poziom Dynamin 2 i przywracają funkcję mięśni w różnych typach miopatii Centronucleica. Dzięki badaniu odpowiedzi na dawkę badacze byli w stanie określić poziom redukcji dynamin 2 wymagany dla optymalnej skuteczności leczenia.

W tym nowym badaniu Hichem Tasfaout i Belinda Cowling z zespołu Jocelyn Laporte testowali inne podejście do zmniejszenia ekspresji Dynamin 2 w oparciu o użycie wirusa związanego z adenowirusami (AAV), małego niepatogennego wirusa DNA, który łatwo wnika do komórek i wprowadza Cząsteczki DNA, umożliwiające ekspresję lub hamowanie docelowych genów. Pojedyncze wstrzyknięcie domięśniowe tego wektora hamującego Dynamin-2 spowodowało długoterminową redukcję poziomu białka Dynamin-2 i zapobieganie progresji miopatii u myszy pozbawionych ekspresji MTM1. 

Wyniki te stanowią alternatywę terapeutyczną w leczeniu miopatii miotubularnej i potwierdzają znaczenie ukierunkowania Dynamin 2 na leczenie różnych postaci miopatii centronuklearnych.

 Badanie to zostało sfinansowane przez ANR, Myotubular Trust i Sparks the Children's Medical Research Charity, Association Française contre les Myopathies (AFM 20323) oraz SatTats Alsace Conectus.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

I Konferencja "Oswoić miopatie" już za nami

September 26, 2018

1/1
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum