Wyróżnione posty

Nagroda Irène Joliot-Curie dla dr Belindy Cowling z Dynacure

November 27, 2019


Dynacure - firma opracowująca leki na etapie klinicznym, której celem jest poprawa życia pacjentów z chorobami rzadkimi i sierocymi - ogłosiła dzisiaj, że dr Belinda Cowling, jej dyrektor naukowy i współzałożycielka, otrzymała nagrodę Irène Joliot-Curie za 2019 r. dla kobiet w biznesie i technologii. Dr Cowling została uhonorowana za pracę w dziedzinie badań nad chorobami nerwowo-mięśniowymi, jej wiodącą rolę w rozwoju i zaawansowaniu badań przeprowadzonych w Instytucie Genetyki i Biologii Molekularnej i Komórkowej (IGBMC) we Francji oraz za stworzenie Dynacure.

Nagroda Irène Joliot-Curie to francuska nagroda dla kobiet w dziedzinie nauki i technologii, ufundowana w 2001 r. przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Badań Naukowych i Innowacji oraz Airbus. Jej nazwa pochodzi od francuskiej zdobywczyni Nagrody Nobla, badaczki Irène Joliot-Curie. Każdego roku przyznawane są trzy nagrody: jedna dla kobiety-naukowca roku, druga dla młodej kobiety-naukowca, a trzecia dla kobiety w biznesie i technologii (przyznawana co roku jednej badaczce we Francji, która poświęca się opracowywaniu innowacji naukowych i technologicznych, użytecznych dla społeczeństwa, pracując w firmie lub przyczyniając się do jej powstania). Od 2011 roku laureatki są wybierane przez Francuską Akademię Nauk i Francuską Akademię Technologii. Coroczna nagroda ma na celu promowanie kobiet w badaniach naukowych i rozwijaniu nowych technologii.

Dr Cowling uzyskała doktorat w Australii, na Monash University w 2008 roku. Następnie przeniosła się do IGBMC, aby odbyć staż jako członek zespołu dr Jocelyn Laporte. Tam zajęła się badaniami normalnej funkcji biologicznej dynaminy 2, która jest zmutowana w miopatii centronuklearnej, a także patologicznych mechanizmów prowadzących do choroby. Zidentyfikowała regulację tego genu jako nowy cel terapeutyczny dla miopatii centronuklearnych 1,2. Badania dr Belindy w IGBMC doprowadziły do ​​powstania Dynacure w 2016 r. Dzisiaj dr Cowling odpowiada za strategię badawczo-rozwojową Dynacure i kierowanie programami badawczymi firmy w zakresie miopatii centronuklearnej i innych chorób. Ponadto dr Cowling koncentruje się na rozwijaniu poszukiwań potencjalnych terapii i rozszerzaniu sieci badawczej Dynacure o organizacje akademickie i przemysłowe.

Dr Cowling opublikowała ponad 32 publikacje w recenzowanych czasopismach oraz kilka złożonych i opublikowanych patentów. Dr Cowling otrzymała również nagrodę naukową z Uniwersytetu Strasburskiego w 2019 r.

Główny program Dynacure, DYN101, to eksperymentalna terapia antysensowna, stworzona do modulowania ekspresji dynaminy 2 (DNM2) w leczeniu miopatii i miopatii centronuklearnych (CNM). CNM to poważne, rzadkie, zagrażające życiu zaburzenia, które wpływają na mięśnie szkieletowe od urodzenia. Pacjenci stopniowo tracą możliwość biegania, chodzenia, a nawet oddychania i jedzenia. Miopatie centronuklearne dotykają od 4 000 do 5 000 pacjentów w UE, USA, Japonii i Australii. DYN101 jest rozwijany we współpracy z Ionis Pharmaceuticals, liderem w dziedzinie odkrywania leków ukierunkowanych na RNA.

Opracowano na podstawie: https://www.dynacure.com/news/dynacures-chief-scientific-officer-dr-belinda-cowling-receives-irene-joliot-curie-prize-for-women-in-business-and-technology/?fbclid=IwAR1ioDBmcAMhCV3C-ENs4pMaPyMSLCkdUMgGgaKUsf_UhiDn5QITXHMpD7k

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

I Konferencja "Oswoić miopatie" już za nami

September 26, 2018

1/1
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum